Mia Myllys aluevaltuutetuksi

Askolan Kokoomuksen varapuheenjohtaja Mia Myllys nousi 1.10.2022 Itä-Uudenmaan aluevaltuuston jäseneksi loviisalaisen Janne Lepolan muutettua pois alueelta. Askolan Kokoomuksella on nyt siis peräti kolme aluevaltuutettua, Tero Suomisen ja Riku Honkasalon tultua valituiksi tammikuun aluevaaleissa.

Lähes samaan aikaan Askolan Kokoomuksen hallitus päätti myös, että Mia Myllys on myös yhdistyksen ehdokas Uudenmaan Kokoomuksen listalle kevään 2023 eduskuntavaaleissa. Viimeksi Askolan Kokoomuksella on ollut oma kansanedustajaehdokas vuoden 1999 eduskuntavaaleissa (Tapani Kortejärvi). Askolan Kokoomus vaikuttaa kaikin keinoin siihen, että Mia myös pääsisi lopulliselle ehdokaslistalle, ja on sitoutunut tukemaan tulevaa ehdokastaan monin tavoin.

Kategoria(t): Uutiset. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.