KUNTA- ja ALUEVAALIT 13.4.2025

Kunta- ja aluevaalit järjestetään 13.4.2025.

ASKOLAN KOKOOMUKSEN VAALIESITE ”ASKOLAN SANOMAT” (PDF).

Askolan Kokoomus on nimennyt kuntavaaleihin ennätykselliset 24 ehdokasta:
Ali Felin (32), Ari Forsberg (33), Hanna-Mari Hakola-Riihisaari (34), Riku Honkasalo (35), Jarkko Inkeroinen (36), Taija Kämäräinen (37), Anne Lampinen (38), Jarkko Lehtonen (39), Christian Liukkonen (40), Maria Mastokangas (41), Mikko Maukonen (42), Tiitus Maukonen (43), Mia Myllys (44), Aarne Määttä (45), Jenny Nyholm (46), Jouko Pihlaja (47), Visajaani Salonen (48), Tero Suominen (49), Ville Suominen (50), Åsa Tietäväinen (51), Kari Tuovinen (52), Jouni Vilkki (53), Kimmo Virtanen (54) ja Mika Väinölä (55).

Ehdokkaiksemme on siis  lupautunut erinomainen joukko askolalaisia ympäri kuntaa ja erilaisista taustoista. Yllä olevista linkistä saatte lisätietoja kyseisestä ehdokkaasta ja hänen tavoitteistaan. Yhteiset vaalitavoitteemme voitte katsoa yllä mainitusta Askolan Sanomista (jaettu kuntaan 2.4.25 tai tästä osoitteesta.

Ehdokasmäärämme on siis kasvanut vuoden 2021 vaaleista, joissa Kokoomus nousi ensimmäistä kertaa Askolan suurimmaksi puolueeksi. Kokoomus on osallistunut Askolassa kaikkiin järjestettyihin kuntavaaleihin eli vuodesta 1918 alkaen, joten 103 vuoden yrittäminen lopulta palkittiin. Tästäkin syystä olemme halunneet toteuttaa tinkimättömästi kunnan suurimpana puolueena äänestäjille antamiamme lupauksia kotikuntamme kehittämiseksi. Olemme saaneet kunnan uutena johtavana poliittisena voimana paljon aikaan, mutta työmme on tässä suhteessa vasta aluillaan. Kuntavaaleissa 13.4.2025 voitte vaikuttaa siihen, jatketaanko Askolassa uudella nousu-uralla, vai suunnataanko kenties jonnekin vanhaan tai peräti arvaamattomaan.

Samaan aikaa käytäviin aluevaaleihin (violetti äänestyslipuke) Askolan Kokoomus on asettanut seuraavat ehdokkaat: Riku Honkasalo (2027), Mikko Maukonen (2047), Mia Myllys (2049) ja Tero Suominen (2064).

Kokoomus oli Askolassa selvästi suurin puolue tammikuussa 2022 järjestetyissä ensimmäisissä Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaaleissa. Riku Honkasalo ja Tero Suominen tulivat valituiksi aluevaltuutetuiksi, ja Riku myös ensimmäisen aluehallituksen varapuheenjohtajaksi. Tero puolestaan valittiin tärkeään palveluiden järjestämisen lautakuntaan. Mia Myllys nousi varapaikalta aluevaltuuston varsinaiseksi jäseneksi, ja Mia on myös hyvinvointialueen tarkastuslautakunnan puheenjohtaja. Askolan Kokoomuksen edustus Kokoomuksen valtuustoryhmässä on siis ollut merkittävä. Tämä konkreettisesti näkyi esimerkiksi siinä, miten Mäntyrinteen palvelukeskuksen lakkautus saatiin joulukuussa 2024 peruutetuksi. Hyvällä syyllä voi sanoa askolalaisten saaneen Kokoomuksen ryhmässä tärkeitä luottamuspaikkoja, ja myös menestyneen niissä hyvin.

Iloksemme kaikki istuvat aluevaltuutettumme eli Riku, Mia ja Tero ovat ehdokkaina myös 13.4.2025 käytävissä aluevaaleissa. Uutena ehdokkaana on siis Askolan Kokoomuksen puheenjohtaja Mikko Maukonen, joka on myös Askolan kunnanvaltuuston varapuheenjohtaja, Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja sekä Uudenmaan Kokoomuksen piirihallituksen jäsen.

Ennen kaikkea – muistakaa äänestää! Tietoa varsinaisen vaalipäivän äänestämisestä sekä löytyy Askolan kunnan sivulta.