Kokoomus selvästi Suomen suurin puolue eurovaaleissa!

Muistorikkaana sunnuntaina 26.5.2019 käydyissä Euroopan parlamentin vaaleissa Kokoomus saavutti 20,8 prosentin ääniosuuden, ollen Suomen suurin puolue lähes viiden prosenttiyksikön erolla toiseksi suurimpaan. Kokoomuksella on jatkossakin kolme euroedustajaa (joiden äänimäärät Askolassa suluissa): Sirpa Pietikäinen (61), Henna Virkkunen (48) ja Petri Sarvamaa (50). Niin sanottu brexit-paikka jäi niukasti saavuttamatta, varaedustajana on Eija-Riitta Korhola (40).

Kiitokset Kokoomusta Askolassa äänestäneille! Oman paikallisen saati alueellisenkaan ehdokkaan puutteesta huolimatta Kokoomus saavutti Askolassa toiseksi suurimman puolueen aseman hyvällä 15,8%:n kannatuksella. Mainittakoon myös, että Kokoomus ohitti Askolassa ensimmäistä kertaa eurovaaleissa Keskustan. Askolan keskisellä äänestysalueella Kokoomus ylsi jopa puolueen valtakunnallista suosiota suurempaan 21 prosentin kannatusosuuteen!

Kategoria(t): Uutiset. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.