Kokoomukselle lisäpaikka eduskuntavaaleissa

Lämmin kiitos kaikille Kansallisen Kokoomuksen ehdokkaita Askolassa eduskuntavaaleissa 14.4.2019 äänestäneille ja vaalityötä tehneille! Kokoomus sai vaaleissa 38 kansanedustajaa, lisäten paikkamääränsä yhdellä. Uudenmaan Kokoomus säilytti 9 paikkaansa, ollen vaalipiirin selvästi suurin puolue. Askolassa Kokoomus säilytti hyvin asemansa uusista haastajista huolimatta. Kokoomuslaisista Askolassa eniten ääniä keräsivät myös kansanedustajiksi valitut Heikki Vestman (45), Elina Lepomäki (33), Kai Mykkänen (32) ja Pihla Keto-Huovinen (20), sekä valitsematta jääneistä Eero Lehti (38). Tästä on hyvä lähteä kohti jo kuukauden päästä koittavia eurovaaleja, joissa Kokoomuksen selkeä ja realistinen tavoite on olla jälleen Suomen suurin puolue!

Kategoria(t): Uutiset. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.