Sauli Niinistö jatkaa tasavallan presidenttinä, kiitos äänestäjille!

Sauli Niinistö jatkaa tasavallan presidenttinä toiselle kuusivuotiskaudelle. Askolassa Niinistön kannatus oli vielä hieman valtakunnallistakin suurempi 63,9%, eikä kukaan muista ehdokkaista yltänyt edes 10 prosentin kannatukseen. Askolan Kokoomus teki näissäkin vaaleissa työtä Niinistön uudelleenvalinnan puolesta, ja kiitämmekin lämpimästi kaikkia häntä Askolassa äänestäneitä!
Kuriositeettina mainittakoon, että askolalaiset olisivat valinneet Niinistön tasavallan presidentiksi jo helmikuussa 2006, jolloin hän löi Askolassa silloisen tasavallan presidentin Tarja Halosen selvästi prosenttiosuuksin 54-46. Vuoden 2012 presidentinvaaleissa Niinistö oli kirkas ykkönen molemmilla vaalikierroksilla. Toisella kierroksella hän voitti Askolassa Pekka Haaviston prosenttiosuuksin 68-32.

Linkistä hieman tunnelmakuvia mm. vaalimainosten liisteröintitalkoista ja Niinistön taannoisesta vierailusta Askolan Kokoomuksen tilaisuudessa.
Sauli Niinistön vaalisivut

Askolan Kokoomuksen vaalihuuma alkoi perinteisesti vaalijulisteiden liisteröintitalkoista. Työn touhussa Ari Forsberg (vasemmalla) ja Mikko Maukonen.

Sauli Niinistö osallistui helmikuussa 2007 tuolloisena eduskuntavaaliehdokkaana Askolan Kokoomuksen järjestämään vaalitilaisuuteen Kulloon ajoharjoitteluradalla (kuvat: Riku Honkasalo).

Niinistön ajotaidoista vakuuttuivat tuolloin myös Lasse Viren ja Jarmo Keskinen.

Kategoria(t): Uutiset. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.